Fakültemiz Aşçılık Takımı Uluslararası İstanbul Mutfak Günleri’nden Madalyalarla Döndü

Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu (TAŞFED) tarafından 28-31 Ocak 2015 tarihleri arasında İstanbul TÜYAP Kongre Merkezi’nde düzenlenen Uluslararası İstanbul Mutfak Günleri çerçevesinde Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi Aşçılık Takımı 3 altın, 4 gümüş, ve 2 bronz madalya ile 2 merit ödül kazanmıştır.   Üniversite Düzeyi Okullar için Modern Türk Mutfağı Ekip Yarışması’nda Oğuz İskender ORAL, Kerem ÇIRAK ve Sevda KIVRAKDAL altın madalya ve Gürkan AYBEK, Dilek YILMAZ VE Ayten ERDEM de gümüş madalya almıştır. Ayrıca Üniversite Düzeyi Okullar için Öğrenci Aşçı Makarna Yarışması’nda Sevda KIVRAKDAL gümüş madalya ve Dilan AKYOL da merit ödülü almıştır. Üniversite Düzeyi Okullar için Pizza Yarışması’nda Dilek YILMAZ ve Üniversite Düzeyi Okullar için Öğrenci Aşçı Restoran Tatlı Yarışması’nda da Kerem ÇIRAK bronz madalya kazanmıştır. Üniversite Düzeyi Okullar için Öğrenci Aşçı Balık Yarışması’nda da Ayten ERDEM merit ödülü kazanmıştır.

666

Linklerimiz

Misyon

Türkiye turizminin kalbi olan Antalya’da bulunan Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi olarak misyonumuz turizm sektörünün gelişimine yönelik çözümler üretmek üzere;Temel işletmecilik ve turizm meslek formasyonuna (en az iki yabancı dile hakim, turizm sektöründe kullanılan bilgisayar yazılımlarına hakim, yurt içi ve/veya yurt dışı stajı yapmış, temel turizm meslek derslerinde teorik ve uygulamalı eğitim almış) sahip bireyler yetiştirmek, Bilimsel ve sektörel araştırmalar yapmak, Eğitim ve danışmanlık hizmetleri vermek, Projeler üretmek,Ulusal ve uluslararası toplantılar düzenlemektir.

Vizyon

Turizm ve akademi çevrelerinde; yetiştirdiği bireyler, yaptığı bilimsel çalışmalar ve yenilikler ile tanınan, sahip olduğu deneyim ve uzmanlık ile sözü geçen, geleceğe bakışı ve değişim yeteneği ile liderlik eden dünya çapında bir fakülte olmak.

İletişim

Akdeniz Üniversitesi
Turizm Fakültesi 07058 Kampus – Antalya
Tel: 0 (242) 310 20 20
Tel: 0 (242) 227 46 70 - fax